Nasze pracownie
Pracownia komputerowa
Zajęcia w pracowni komputerowej prowadzone są za pomocą różnych metod i form pracy dostosowanych indywidualnie do uczestników w zależności od stopnia ich niepełnosprawności oraz umiejętności pisania i czytania. Podopieczni uczą się praktycznej obsługi komputera, poznają system operacyjny i najważniejsze jego programy (edytory tekstu, programy do grafiki komputerowej), a także korzystają ze sprzętów peryferyjnych takich jak drukarka czy aparat cyfrowy.
Uczestnicy oswajają się z nowoczesną techniką i uczą jak praktycznie wykorzystać tę wiedzę w życiu codziennym. Obsługa komputera oraz umiejętność jego zastosowania zwiększa bowiem możliwość w funkcjonowaniu społecznym – porozumiewaniu się na odległość, aktywizację zawodową.
Pracownia wyposażona jest w komputery oraz stałe łącze internetowe, które umożliwia swobodny dostęp do wszelkiego rodzaju informacji. Uczestnicy poznają wirtualny świat Internetu, uczą się korzystać z różnych wyszukiwarek, zakładają konta elektroniczne, wysyłają maile. W wolnych chwilach korzystają z gier komputerowych, które rozwijają spostrzegawczość, refleks, koncentrację, a przy okazji ćwiczą umiejętności manualne.
Głównym celem pracowni jest rozpowszechnianie idei komputeryzacji jako narzędzia codziennego użytku. Pracownia komputerowa znacznie przyczynia się do poprawy stanu zdrowia uczestników a także ich rozwoju intelektualnego, pomaga rozwijać wyobraźnię, zdolności manualne, jednak przede wszystkim pozwala oswoić się z urządzeniem jakim jest komputer.
CELE:
- Zapoznanie się ze sprzętem komputerowym oraz multimedialnym
- Poznanie, nauka i poszerzanie znajomości systemu Windows
- Nabywanie umiejętności obsługi sprzętu komputerowego (klawiatura, myszka, monitor, napęd CD,) oraz przyswajanie pojęć z tej dziedziny.
- Zdobywanie umiejętności wykorzystywania programów komputerowych.
- Nauka obsługi sprzętu (komputer, drukarka, aparat, kserokopiarka, laminarka, bindownica, niszczarka)
- Wpajanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci.
- Rozwijanie sprawności manualnych, spostrzegania, myślenia przyczynowo – skutkowego, pamięci oraz wyobraźni poprzez wykorzystanie komputerowych gier edukacyjnych.
- Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za powierzony sprzęt.
PRACE WARSZTATOWE: Wykonujemy m.in.:
- zaproszenia,
- kartki okolicznościowe,
- plakaty,
- ulotki, pisma informacyjne,
- śpiewniki okolicznościowe;
Pracujemy nad:
- tworzeniem archiwum fotograficznego
- prowadzeniem strony internetowej ŚDS, facebook, czy galerii zdjęć,
- wspieramy inne pracownie